Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Czy granitowy blat można zaplamić lub odbarwić?

Czy granitowy blat można zaplamić lub odbarwić?

Porady ekspertów.

W powszechnym obiegu i przyjętym w handlu kamieniami pojęciem "granit" określamy wszystkie skały magmowe o skrajnie różnym składzie mineralnym, począwszy od głębinowych gabr i diorytów, przez tonality, menzodioryty, sjenity i właściwe granity, aż po wylewne bazalty.

Ta handlowa grupa "granitów" obejmuje też zupełnie innego pochodzenia, bardzo efektowne i wielobarwne skały o fantastycznych strukturach i wzorach. Są to skały metamorficzne, takie jak smugowate i wstęgowate gnejsy, granitognejsy, czy nawet łupki łyszczykowe. W związku z tym o ich odporności na działanie czynników zewnętrznych, zwłaszcza kwasów organicznych i tłuszczy decyduje proporcjonalna zawartość takich podstawowych minerałów skałotwórczych jak kwarc, skaleń potasowy, plagioklazy, glinokrzeminy żelaza i magnezu.

To zróżnicowanie powoduje, że np. nasz rodzimy granit strzegomski czy strzeliński jest bardzo odporny na zaplamienie, natomiast dosyć luźne w strukturze gnejsy indyjskie czy południowoamerykańskie powinny być w kuchni zaimpregnowane woskiem, aby nie chłonęły kolorowych płynów czy tłuszczy, bo to niewątpliwie odbije się na ich wyglądzie.

Sławomir Mazurek

Studio JASA, Wrocław
współautor książki "Wykorzystać Kamień"
www.WykorzystacKamien.pl
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-06-05
USD
S: 3,8903
K: 3,9689
CHF
S: 4,0585
K: 4,1405
EUR
S: 4,3838
K: 4,4724