Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Święto Granitu Strzegomskiego - FOTO

Święto Granitu Strzegomskiego - FOTO

W miniony weekend w Strzegomiu obchodzono dni miasta akcentując to, co w nim najcenniejsze –granit.

Dwudniowa impreza była nie tylko miejscem prezentacji artystycznych i sportowych, ale też centrum wystawienniczym dorobku branży kamieniarskiej. Strzegomianie i goście mogli po raz pierwszy obejrzeć sprzęt używany do pracy w kamieniołomach oraz zapoznać się ze sposobami obróbki kamienia. Na strzegomskim rynku stanęły m.in. ładowarki Volvo. Ładowarka L350F to najnowszy zakup Granimexu. Jest to jedna z trzech największych ładowarek Volvo pracujących w Polsce, a zarazem jedyna w specyfikacji "block handler" - czyli do przewozu bloków skalnych.


Ekspozycję wystawienniczą branży kamieniarskiej przygotowały firmy: Grabinex, Granex, Granimex, Piramida, Litos, Zakłady Kamieniarskie Panów Zenona Kiszkiela i Stanisława Szałeckiego.

Oprócz maszyn zobaczyć można było także wyroby z kamienia - od najprostszych po przedmioty designerskie. A także sprawdzić się w organizowanych przez spółkę Granex Warsztatach Mozaiki Artystycznej. W warsztatach wzięło udział ponad 250 osób. Partnerzy tego wydarzenia, artyści ze Stowarzyszenia Polskich Artystów Mozaiki - Ewa Saczka i Lubosz Karwat stworzyli podczas warsztatów herb Strzegomia. Ułożony z ponad 4000 granitowych kostek ma symbolizować mieszkańców Ziemi Strzegomskiej związanych z wydobyciem i obróbką granitu - każda kostka to jeden człowiek branży. Mozaikowy herb przekazano w darze dla Zbigniewa Suchyty, burmistrza Strzegomia.

Podczas obchodów Święta Granitu Strzegomskiego można było obejrzeć wystawę fotografii "Strzegomski granit w architekturze Polski i świata”, a także podziwiać ekspozycję minerałów. 26. Strzegomską Giełdę Minerałów zorganizowało Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej. Jury w składzie: dr inż. Bogusław Solima, inż. Stanisław Sitarz i Marian Sroka, oceniło przedstawione kolekcje wystawców i przyznało następujące nagrody: w kategorii Minerały Świata nagrodzono: Tomasza Mikłaszewicza, Michała Olechnowskiego, Mieczysława Kurzydło. W kategorii Minerały Polski nagrody otrzymali: Piotr Szczerbin, Ireneusz Niemczyk, Mirosław Eberman.

W sobotni wieczór w sali balowej "U Bohuna" odbyła się biesiada braci kamieniarskiej, podczas której uhonorowano firmy promujące strzegomski granit.

Organizatorami tegorocznych uroczystości byli: Burmistrz Strzegomia, Rada Miejska Strzegomia, Związek Pracodawców Branży Kamieniarskiej, Stowarzyszenie Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej, Stowarzyszenie Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych oraz Strzegomskie Centrum Kultury.

Foto: Aleksandra Skolak

/red./
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2019-11-18
USD
S: 3,8328
K: 3,9102
CHF
S: 3,8718
K: 3,9500
EUR
S: 4,2340
K: 4,3196