Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Czerwona wieża w mieście Rubensa

Czerwona wieża w mieście Rubensa

Muzeum Aan de Stroom (MAS) w Belgii.

W sercu portowej dzielnicy "Het Eilandje” w Antwerpii, pomiędzy dokami, wyrosła gigantyczna kamienna wieża z czerwonego piaskowca. To nowe Muzeum Aan de Stroom (Muzeum na rzece), którego projekt powstał w pracowni Neutelings Riedijk Architects z Rotterdamu.

Ulokowanie budynku w centrum Antwerpii wpisuje się w miejski projekt przekształcenia historycznej, portowej części miasta, usytuowaną blisko centrum, w pulsującą życiem dzielnicę pełną biurowców, apartamentowców oraz obiektów kulturowych.


Foto: Sarah Blee, ©Neutelings Riedijk Architects

Sześćdziesięciometrowy budynek przypomina monumentalną rzeźbę skomponowaną z kamienia i szkła. Na elewacji zewnętrznej, a także we wnętrzu muzeum zastosowano łupane płyty z indyjskiego, czerwonego piaskowca z Agry o wymiarach 100×60 cm. Płyty w czterech różnych odcieniach tworzą na powierzchni budynku komputerowo wygenerowany wzór. W blasku słońca ta naturalna barwa ziemi stanowi niezwykle dynamizujący element krajobrazu.

Aby przełamać kamienną powierzchnię na fasadzie zastosowano transparentną konstrukcję z falistego szkła. Widoczna jest w niej spiralna galeria ze schodami umożliwiającymi komunikację pomiędzy poziomami. Gra świateł i cieni tworzą przeciwwagę dla ciężaru sekcji pokrytych okładziną z kamienia.


Foto: Sarah Blee, ©Neutelings Riedijk Architects

Monumentalny charakter budynku jest złagodzony, umieszczonym na elewacji metalowym ornamentem, nawiązującym do znajdujących się w godle Antwerpii dłoni. Wzór ten pojawia się także we wnętrzu budynku poprzez kompozycję z metalowych płyt zaprojektowanych przez Toma Hautekieta i Toma Lanoye.

Ciepła barwa piaskowca ożywia również przestrzeń placu znajdującego się u stóp bryły Muzeum. W jego centralnej części, w specjalnym zagłębieniu podziwiać można mozaikę Luca Tuymansa.

Budowa muzeum zakończyła się zimą 2010 r. Otwarcie gmachu miało miejsce w maju, aby udostępnić miłośnikom architektury do zwiedzania pustą bryłę. Następnie została ona zamknięta na czas przewiezienia zbiorów i zaaranżowania ekspozycji. Oficjalne otwarcie planowane jest na wiosnę 2011 roku.

/ach/
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-06-05
USD
S: 3,8903
K: 3,9689
CHF
S: 4,0585
K: 4,1405
EUR
S: 4,3838
K: 4,4724