Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Czy na kamiennym parapecie można postawić doniczki?

Czy na kamiennym parapecie można postawić doniczki?

Porady ekspertów.
Kwiaty w doniczkach na parapecie to powszechny widok i nie ma w tym niczego dziwnego. Śmiesznym byłoby więc zabraniać stawiania doniczek na parapetach niezależnie od tego, z czego by te parapety nie były zrobione.

Myślę, że autorowi pytania chodziło raczej o to, czy kwiaty w doniczkach mogą spowodować zmiany czy wręcz uszkodzić parapet kamienny?

Zdecydowana odpowiedź NIE będzie przy parapetach wykonanych z granitu. Natomiast odpowiedź TAK będzie przy parapetach wykonanych ze skał wapiennych, marmuru i piaskowca. Niewątpliwie w tych przypadkach należy przeciwdziałać, a więc zastosować odpowiednią chemię impregnującą parapety.

Również w trakcie eksploatacji tych parapetów należy pamiętać, że szorstka podstawa doniczek i podkładek pod doniczki będzie rysować powierzchnię parapetów wykonanych z tych miękkich skał, a woda, która może przelać się z kwiatka na parapet, po wyschnięciu pozostawi wapienny osad na parapecie (popularny kamień – ten sam co w czajniku czy na urządzeniach w łazienkach).

Powszechnie stosowane w gospodarstwach domowych środki do usuwania kamienia, zastosowane na parapetach marmurowych czy wapiennych, spowodują jeszcze większe szkody, gdyż ich działanie polega na rozpuszczaniu osadu kamiennego a więc związków wapnia, a głównie z tych związków zbudowane są skały marmurowe i wapienne.

Reasumując, jeśli doniczki na parapetach to na miękkich, wełnianych lub filcowych podkładkach –serwetkach, a rozlaną wodę trzeba szybko wytrzeć. Wtedy nic złego naszym parapetom się nie stanie.

Sławomir Mazurek

Studio JASA, Wrocław
współautor książki "Wykorzystać Kamień"
www.WykorzystacKamien.pl
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-05-31
USD
S: 3,9791
K: 4,0595
CHF
S: 4,1100
K: 4,1930
EUR
S: 4,3925
K: 4,4813