Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Xiamen Stone Fair 2011

Xiamen Stone Fair 2011

Największe targi kamieniarskie w Chinach rozpoczęte. ZDJĘCIA

Nie są jeszcze znane oficjalne statystyki pierwszego dnia targów, frekwencja szacowana jest na około 40-45 tys. zwiedzających. Zainteresowani tematem są głównie Chińczycy, trudno jest zauważyć obcokrajowców, bo zwyczajnie giną w tłumie.

Polaków można było spotkać niewielu, choć podobno wielu się zapowiadało. Przestrzeń pomiędzy stoiskami jest duża, celowo przewidziana dla przyjęcia tak intensywnego ruchu.

Dla wyróżniających się wyglądem denerwujące może okazać się nieustanne zaczepianie przez miejscowych, łącznie z tymi, którzy chcą sprzedać „złotego” Rolexa.

Jedna z hal przeznaczona jest dla narzędziowców i maszynowców. Ci drudzy reprezentowani są właściwie wyłącznie przez firmy chińskie (z Europy obecny jest Breton i Thibaut). Dominują maszyny polerskie i CNC.Osobny pawilon zajmują firmy zagraniczne oferujące kamień – największą uwagę Chińczyków przyciągają zwłaszcza stoiska tureckie, brazylijskie, indyjskie i egipskie.

Zdecydowaną większość chińskiej, targowej oferty stanowią wyroby z kamienia z kategorii elementów budowlanych wnętrz i okładzin elewacyjnych. Dominują marmury, potem granity, spotyka się też onyksy, głównie zielone. Mało jest stoisk oferujących płyty w grubościach 2-3 cm przeznaczonych do dalszej obróbki. Stoisk z nagrobkami w porównaniu do tych z budowlanką jest zdecydowanie mniej – na niektórych z nich można spotkać znajome wzornictwo.Chińskie stoiska, poza tradycyjnymi boksami, usytuowanymi w „korytarzach” biegnących wzdłuż głównych wejść do hal (przeważnie narzędziowcy, ustawieni podobnie jak na targach w Poznaniu czy Weronie), robią dobre wrażenie. Niektóre są imponujące, może nie zachwycają wyszukaną architekturą, jak to się ma w przypadku tureckich firm na targach w Izmirze , ale na pewno wielkością tak. Prezentowane na zdjęciu zajmuje powierzchnię około 500 mkw.Powierzchnię wystawową tworzy budynek składający się z dwóch połączonych ze sobą pod kątem prostym ciągów komunikacyjnych, podzielonych na 10 hal. Jest jeszcze teren przeznaczony dla stoisk zewnętrznych, zlokalizowany przed wejściem głównym. Łączna powierzchnia - 100 000 mkw.Organizatorzy podają liczbę 1370 wystawców, uczestnictwo jest więc zbliżone do zeszłorocznego - 1300 firm. Dla porównania powierzchnia targów Marmomacc edycji 2010 to 77 000 mkw. i 1530 wystawców. Na targach można posilić się głównie kanapkami, makaronami z zawartością czegoś nieznanego oraz popularnymi także w Polsce chińskimi zupkami „instant”, podawanymi również w regularnym bistro.

/dm/
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-06-06
USD
S: 3,8903
K: 3,9689
CHF
S: 4,0585
K: 4,1405
EUR
S: 4,3838
K: 4,4724