Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Schody z kamienia

Schody z kamienia

Montaż schodów samonośnych. System niemieckiej firmy Thumm.

Coraz częściej w nowo budowanych domach inwestorzy starają się jak najbardziej „otworzyć” przestrzeń. Dlatego często spotykanym rozwiązaniem stało się praktycznie likwidowanie na poziomie parteru podziału na pomieszczenia. Zwykle jako wydzielone pomieszczenie pozostaje tylko łazienka.

Przy takich rozwiązaniach problemem stają się schody, które inwestorzy chcieliby również włączyć w otwartą przestrzeń. Schody powinny być w takim wypadku jak najmniej widoczne i obciążające optycznie pomieszczenie. Takim rozwiązaniem są schody samonośne. Przez pewien czas od powstania koncepcji schodów samonośnych niestety kamień był niemożliwy do zastosowania. Od pewnego czasu problem został pokonany, w przypadku wybrania przez inwestora rozwiązania schodów samonośnych zakłady kamieniarskie mogą wykonywać i taką wersję architektoniczną, korzystając z technologii klejonych kamiennych stopni schodowych.
Trzeba jednak się tego nauczyć i poznać. W tym artykule omówimy dość popularny system schodów samonośnych firmy Thumm.

System firmy Thumm

Na system samonośnych schodów oferowany przez niemiecką firmę Thumm składają się klejone stopnie z kamienia naturalnego i elementy łączące, które pokryto warstwą stali nierdzewnej. Są zarówno eleganckie i miłe dla oka, jak i tanie w produkcji oraz łatwe w montażu. Wzrost zainteresowania schodami z kamienia wśród polskich klientów to dobra okazja, aby przy współpracy z niemieckim przedsiębiorstwem przybliżyć temat ich projektowania, produkcji i montażu.


Samonośne schody z kamienia naturalnego są eleganckie i jednocześnie łatwe w montażu

Elementy schodów samonośnych odznaczają się szczególną lekkością i przejrzystością. Wynika to z wymagań, jakie się stawia względem stopni z kamienia, elementów łącznych i prawidłowego montażu.

Produkcja schodów

Schody z kamienia naturalnego muszą być starannie wzmocnione. W zależności od oczekiwań płyty kamienne skleja się z żywicami epoksydowymi i włóknami szklanymi, tak aby można z nich było wyciąć stopnie grubości 6 lub 8 centymetrów. Tak przygotowane płyty najlepiej kupić w hurtowni posiadającej odpowiednią licencję na sklejanie. Specjalne certyfikaty regulują również zaostrzone wymagania względem kołków ściennych. W Niemczech wykonawca korzystający z kołków niedopuszczonych do obrotu handlowego odpowiada za ewentualne szkody rzeczowe oraz szkody osobiste do 30 lat.

Projektowanie

Schody najprościej zaprojektować przy użyciu specjalnego oprogramowania. Jednak najczęściej zakup takiego programu na własne potrzeby opłaca się dopiero po wykonaniu ok. 10 par schodów. Usługodawcy oferują planowanie schodów i wycięcie potrzebnych szablonów za kwoty od 150 euro wzwyż od zestawu.

Montaż

Montaż można rozpocząć, gdy przygotowano i wycięto stopnie zgodnie z szablonem, wywiercono otwory i wypolerowano kanty, a także wyszukano odpowiednie kołki ścienne. Montaż schodów rozpoczynamy od pierwszego dolnego stopnia. Korzystając z zamontowanych stopni, sukcesywnie pniemy się w górę aż do ostatniego. Najpierw należy wywiercić otwory na umocowanie ścienne, przy czym z reguły na jeden stopień przeznacza się jeden kołek, który następnie zaprawiamy szybkoschnącym cementem. Dokładne umiejscowienie otworów widać na szkicu projektowym wygenerowanym przez oprogramowanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na montaż pierwszego stopnia, ponieważ na nim opiera się 50 proc. całkowitego obciążenia schodów. Z tego też względu pierwszy stopień przymocowany być musi w minimum trzech, a najlepiej czterech punktach.
Montaż następnych stopni przebiega bardzo szybko, szczególnie gdy wykorzystuje się do tego specjalne narzędzia (patrz zdjęcie). Stopnie należy wówczas tylko umocować na kołkach ściennych i dokręcić bolcami oraz wypoziomować. Należy pamiętać o podpieraniu co drugiego stopnia!


Każdy stopień montuje się na kołku ściennym. Najpierw zaznacza się jego usytuowanie na ścianie


Wiercenie otworów odbywa się za pomocą diamentowej wiertła puszkowego o średnicy 56 mm.
Kołki wzmacnia się szybkoschnącym cementemKołki ścienne najłatwiej ustawić za pomocą szablonów, jak najszybciej, ponieważ cement stwardnieje w przeciągu kilku minut

W ten sposób szybko można dojść do ostatniego stopnia. Również kończąc, należy pamiętać o tym, że 25 proc. całkowitego obciążenia biegu schodów koncentruje się właśnie na tym stopniu. Może ono wynosić nawet do 1000 kg! Najpewniejszym sposobem mocowania ostatniego stopnia jest jego wcementowanie w ścianę. Jeśli to niemożliwe, to można go przykręcić, stosując kątowniki. W przypadku wątpliwości najlepiej zapytać o poradę specjalistę.


Montaż przebiega bardzo sprawnie, gdy tylko kołki zostaną umocnione. Proces ten może być jeszcze prostszy z użyciem narzędzi firmy Thumm


Co drugi stopień należy wesprzeć w trakcie montażu. Wówczas można układać następne w górę


Szczególnie obciążane są pierwszy i ostatni stopień. O stabilne ustawienie najlepiej zadbać, stosując kątowniki

Pomocną w kalkulacjach informacją może być to, że dwóch pracowników powinno poradzić sobie z montażem schodów w przeciągu jednego dnia.

Balustrada

Najczęściej schody wzbogaca się o balustradę. O ile nie zleca się jej wykonania ślusarzowi, można skorzystać z oferty firmy Thumm, obejmującej łatwe w montażu balustrady, dopasowane do bolców. Tego rodzaju balustrady przykręca się od góry na bolcach, co daje stabilne ustawienie. Szczególnie łatwe w montażu są elastyczne poręcze wykonane z konopi lub tworzywa sztucznego, natomiast poręcze bukowe lub stalowe odznaczają się solidnością i elegancją. Łuki i kąty łączy się za pomocą łatwych do ustawienia przegubów kulowych.

tłumaczenie Katarzyna Sanojca
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-06-05
USD
S: 3,8903
K: 3,9689
CHF
S: 4,0585
K: 4,1405
EUR
S: 4,3838
K: 4,4724