Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Fasada jak historyczny kamieniołom

Fasada jak historyczny kamieniołom

Venus Marble Company w Grecji.

Architektoniczne projekty, w których pojawiają się inspiracje zaczerpnięte z kamieniołomów, nie są niczym nowym. W przypadku tego budynku inspiracja wydaje się dość oczywista.Główna siedziba Venus Marble Company mieści się na niezabudowanych równinach Messogia, w gwałtownie zmieniającym się regionie, zwanym „ateńskimi sadami”. W miejscowości Koropi, w regionie Attyka na 20 tys. mkw. terenów przemysłowych postawiono trzy budynki produkcyjne, budynek administracyjny i showroom’y.

Działalności firmy Venus Marble to między innymi prace renowacyjne obiektów archeologicznych (Partenon, Propyleje, teatr Herodota), a także współczesnych budynków nie tylko w Grecji, ale np. w Kalifornii, Las Vegas, Chinach i na Dalekim Wschodzie. Firma zajmuje się wydobyciem i produkcją marmurów z własnych kamieniołomów. Posiada centra dystrybucyjne w Grecji, Bułgarii, Brazylii, Kalifornii i w Chinach.Koncepcja architektoniczna gmachu firmy wyszła z greckiego biura projektowego Michael Photiadis Associate Architects. Kształt budynku zainspirowany jest tradycyjnymi kamieniołomami marmuru w starożytnych ośrodkach wydobywczych: Penteli, Dionyssos czy w Carrarze.Elewacja budynku zbudowana jest z beżowego marmuru w kształcie charakterystycznych kamiennych bloczków. Skojarzenia z kopalnią kamienia mogą budzić także głębokie, podłużne pasy szklanych okien. Oświetlają, a jednocześnie chronią wnętrze od palącego śródziemnomorskiego słońca.Wejście prowadzi do czterokondygnacyjnego lobby. Na pierwszym piętrze mieści się biuro, księgowość i archiwa. Na drugiej kondygnacji znajdują się sale konferencyjne i administracja. Penthouse przeznaczono na dział kadr, jadalnię i kuchnię. Łączna powierzchnia budynku wynosi około 3 tysięcy mkw.

Budynek był nominowany do Nagrody Roku 2010 w kategorii Biura, przyznawanej przez World Architecture Festival w Bracelonie.

Foto: D. Kalapodas/WAF
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-06-04
USD
S: 3,8940
K: 3,9726
CHF
S: 4,0452
K: 4,1270
EUR
S: 4,3671
K: 4,4553