Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Marmurowa koronka

Marmurowa koronka

Patricia Urquiola dla Budri.
Rozpoczęłam pracę z kamieniem przed dwoma, trzema laty. Podczas targów Salone del Mobile w Mediolanie jeden z włoskich magazynów wnętrzarskich, „Interni”, zaprosił do współpracy grupę projektantów, by stworzyć przedmioty do przestrzeni miejskiej. Moim zadaniem była praca z grupą firm kamieniarskich. Powiedziałam wtedy, że mogę to zrobić, ale nie wiem, czy potrafię pracować w kamieniu. Byłam do tego materiału uprzedzona, nie chciałam do niego podchodzić. Był dla mnie zbyt skomplikowany, unikatowy, drogi. Wydawało mi się, że jeśli potrzebujesz kamienia w otoczeniu, możesz położyć go na podłodze, na ścianie, możesz wykonać z niego stolik – nic więcej.

Szybko okazało się, że to nie tak. Pokazano mi, jak wiele nowych technologii pojawiło się w dziedzinie obróbki kamienia, jak wiele można zrobić przy użyciu trzy-, cztero- czy pięcioosiowego centrum CNC. Poza tym wszyscy byli dla mnie bardzo mili, zainteresowani tym, co robię i dzielili się wszelką wiedzą, jaką posiadali na temat kamienia. Stworzyłam z nimi jeden niewielki projekt „Happy”.Jedną z tych firm była Budri, która od dłuższego czasu pracowała nad wykorzystaniem kamiennych negatywów z realizowanych projektów. Powiedzieli, że jeśli zechcę z nimi pracować, to zrobią wszystko, co będę chciała.Dzięki temu w ubiegłym roku mieliśmy w Weronie bardzo ładną prezentację wspartą długimi badaniami nad technologią i materiałem. Chcieliśmy pokazać innym projektantom, że można inaczej podejść do kamienia. Pracowaliśmy z marmurem – on jest nie tylko biały, ale występuje w pełnej gamie kolorystycznej. I tak łączenie białego marmuru z innymi, kolorowymi materiałami okazało się bardzo ciekawym pomysłem. Takie podejście projektanta – poszukiwanie świeżych, ciekawych rozwiązań – jest bardzo ważne. Również nasz drugi pomysł – lekka, trójwymiarowa ścianka z kamienia ważąca zaledwie 28 kg/mkw. – okazał się interesujący z tego względu, że nie jest to rozwiązanie szczególnie drogie, bo negatywy wykorzystane zostały przy kolejnym projekcie.Zresztą wszystkie elementy – ścianki, ściana z reliefem czy stół – wywodzą się z jednego, tego samego rysunku, wykorzystywanego jako pozytyw i negatyw. Zawsze należy próbować wszelkich dostępnych technik, pomyśleć nad wszelkim możliwym zastosowaniem, nadać cechy przyjazne człowiekowi, wręcz domowe, każdemu, nawet najbardziej skomplikowanemu materiałowi. Teraz to dla mnie oczywiste – staram się nie mieć uprzedzeń i zawsze mieć otwarte oczy.

Foto. Alberto Parise

Zobacz także: „Marmurowa” Patricia Urquiola
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-06-04
USD
S: 3,8940
K: 3,9726
CHF
S: 4,0452
K: 4,1270
EUR
S: 4,3671
K: 4,4553