Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Projekt: Umywalka z otoczaka

Projekt: Umywalka z otoczaka

Konkurs „Projektowanie w kamieniu”.


Projektant: Jarosław Kosek


W tym projekcie chciałem pokazać jak można przekształcić zwykły otoczak w coś unikatowego, ale za razem dającego możliwość powielania. „Unikatowe z możliwością powtarzania” – to oksymoron, więc moim projektem jest nie określona rzecz, lecz sposób obróbki danego materiału.
Łatwość obróbki zróżnicowanej wielkości otoczaków polega na zastosowaniu odpowiednich cięć. Pierwsze cięcie polega na usunięciu dolnej warstwy kamienia, tak by powstała płaska powierzchnia na której kamień stabilnie osiądzie. Następnie za pomocą piły tarczowej należy usunąć materiał z miejsca gdzie ma znajdować się miska zlewu. Ostatnią czynnością jest zaokrąglenie ostrych krawędzi powstałych w wyniku cięcia.

Gotowy produkt charakteryzuje się surowością i wytrzymałością. Te cechy sprawiają, że może być z powodzeniem wykorzystany nie tylko w domowych łazienkach, ale także stać się ozdobą łazienek hotelowych.
Umywalka z otoczaka to przede wszystkim sposób wycięcia miski zlewowej tak by surowy kamień nie stracił swojego piękna i niepowtarzalności, zyskując funkcjonalność. To wprowadzenie natury do wnętrza – produkt dla odbiorcy, który szuka czegoś co go wyróżni.
Projekt realizuje: Polgranit


Przemysław Przywarty
dyrektor firmy Polgranit Andrzej Przywarty

„Nowy Kamieniarz”: Stosunkowo młoda firma w branży kamieniarskiej, o dość niecodziennym profilu produkcji i asorty mencie decyduje się wziąć udział w realizacji pracy powstałej w konkursie dla studentów. Dlaczego?

Przemysław Przywarty: Zapytano mnie, czy nie chcielibyśmy się podjąć wykonania projektu umywalki z głazu. Zakładał on realizację przy pomocy jednego, prostego narzędzia – piły. Mając takie możliwości nie widziałem powodu dla którego nie mógłbym spróbować pomóc. Dysponujemy też dużą ilością materiału, z którego można było dokonać wyboru. Przyznaję też, że byłem ciekawy, czy nie będę mógł z czasem wprowadzić tego projektu do normalnej produkcji. Oczywiście, niejako przy okazji, jest to interesujący sposób na promocję naszej działalności.

Co spodobało się panu w tym projekcie?

Prostota założenia. Wydawało się, że można wykonać go przy użyciu narzędzi i maszyn które posiadamy. Widzę w tym też potencjał na wprowadzenie ciekawego, unikalnego na rynku produktu.

Realizacja okazała się jednak trudniejsza niż zakładano w projekcie.

Być może problemem okazał się park maszynowy, który posiadamy. Wycinanie niecki zlewnej umywalki miało nastąpić na dysku o niewielkiej średnicy. Z tego powodu zdecydowaliśmy przeprowadzić je na jednej z cyrkularek. Nie była ona jednak przystosowana do powolnego zagłębiania się w kamień, bez jednoczesnego przesuwu, jak założono w projekcie. Szybko okazało się też, że zamontowany dysk był do tego zbyt miękki – po zejściu na niewielką głębokość klinował się i zaczynał się przegrzewać.

By poradzić sobie z tym problemem zamontowaliśmy w układzie sterowania maszyny dodatkowy falownik tak, abyśmy mogli regulować prędkość opuszczania się suportu piły i dysku. To rozwiązanie tymczasowe, bo nie chciałbym zmieniać przełożeń, a tym samym funkcji tej maszyny. Dysk tnący wymieniliśmy też na frez tej samej średnicy, dostarczony nam przez Diamant-As. Cały czas musieliśmy jednak pilnować procesu cięcia i ręcznie wybijać fragmenty kamienia pozostałe pomiędzy poszczególnymi liniami cięcia. Po wycięciu niecki umywalki pozostałe prace wykończeniowe w niej także musieliśmy wykonać ręcznie. Gdy uporaliśmy się z tym pozostało nam już tylko spolerowanie niecki, wywiercenie otworu zlewnego, montaż korka i wyczyszczenie i zaimpregnowanie całości.

Czy po tych przygodach zdecydowałby się pan na kolejną tego typu realizację?

Zawsze mogę spróbować ponownie, choćby z ciekawości. Zresztą jeśli ten pomysł się sprawdzi i zacznie funkcjonować na rynku jestem skłonny zmodernizować nasz park maszynowy, aby tego typu prace były w większym stopniu zautomatyzowane. Teraz nad wycięciem jednej umywalki pracowaliśmy cały dzień. Nawet producent naszych maszyn, firma Monstal, skłonny jest do takich eksperymentów.
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-08-12
USD
S: 3,6938
K: 3,7684
CHF
S: 4,0422
K: 4,1238
EUR
S: 4,3520
K: 4,4400