Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


To oni dali szansę młodym projektantom

To oni dali szansę młodym projektantom

Przedstawiamy firmy, które zdecydowały się wykonać prototypy prac powstałych w konkursie „Projektowanie w kamieniu”.

Płytka okładzinowa autorstwa Jarosława Koska wykonana została przez firmę Euro Porfidi z Sega di Cavaion koło Werony. Firma znana jest z udziału w projekcie Materiamente włoskich architektów Diego Perusko i Davide Sartoriego, który opisywaliśmy na łamach „Nowego Kamieniarza” w styczniu 2009 r. Obecnie ci sami projektanci stworzyli dla firmy kolekcję płytek okładzinowych, prezentowanych m.in. na targach Marmomacc w Weronie.

Współpraca z uznanymi projektantami a młodym studentem to jednak coś innego. Zapytana o to dyrektor handlowa Euro Porfidi, Germana Allegri odpowiedziała: – Lubimy wyzwania! W momencie gdy firma wchodzi na drogę designu, nie ma znaczenia, czy projektuje dla niej znany architekt, czy młody student. Co więcej, rzeczy stworzone przez studentów, którzy jeszcze nie są skażeni całą otoczką wielkiego świata architektury, to pomysły zazwyczaj świeże, innowacyjne, z polotem.

Pierwsza rzecz, jaka nas uderzyła w tym projekcie, to że wpisuje się on w nasze trwające od dwóch lat próby nadania nowych wartości elewacjom. Chcemy, by kształtowanie materiału powodowało, że ściany z niego wykonane wzbudzać będą emocje. To znaleźliśmy w tej pracy – pojedynczy moduł nadaje ścianie zupełnie nowy wyraz. Nie jest już ona płaska, nudna. Nagle wszystko ożywa. Oglądana pod różnym kątem inaczej wpływa ona na widza – mówi przedstawicielka Euro Porfidi.

„Abecadło” Agaty Kokoszki powstaje w zakładzie firmy Granex w Strzegomiu. Tak jak dla wszystkich polskich firm kamieniarskich współpraca z projektantem mająca na celu stworzenie nowego produktu a nie pojedynczego projektu była dla prezesa zarządu Graneksu, Krzysztofa Skolaka, zupełnie nowym doświadczeniem: – Przyglądam się działaniom Włochów nad nowym zdefiniowaniem kamienia na targach Marmomacc od dawna. Zarówno w przypadku tamtejszych konferencji i seminariów architektonicznych jak i w działaniach poszczególnych firm widać uwolnienie pomysłów możliwych do zrealizowania przy użyciu najnowocześniejszych technologii obróbki kamienia. Istnieje wiele firm kamieniarskich w naszym kraju, które mają możliwości zbliżone do włoskich, ale ich nie wykorzystują. Aby tego dokonać, musimy wyjść naprzeciw architektom, projektantom i inwestorom.

Na decyzję szefa Graneksu miała wpływ prostota projektu. – Często designerski projekt wiąże się z dużymi nakładami finansowymi i problemami technicznymi. Tymczasem ten projekt jest tak prosty, że aż prosi się o realizację. Ze względu właśnie na tę prostotę jest on tani, a dzięki temu może być w przyszłości stosowany na dużą skalę. On na to po prostu zasługuje – mówi Krzysztof Skolak.

Trzeci z prototypów, umywalka z otoczaka projektu Jarosława Koska, powstaje w zakładzie firmy Polgranit w Babinie-Olędrach koło Konina. Jak mówi dyrektor firmy Przemysław Przywarty: – Projekt zakładał realizację za pomocą jednego prostego narzędzia – piły. Mając takie możliwości, nie widziałem powodu, dla którego nie mógłbym pomóc. Dysponujemy też dużą ilością materiału, z którego można było dokonać wyboru.

Choć prace w Polgranicie nie poszły tak łatwo, jak się wydawało, Przemysław Przywarty jest gotów spróbować ponownie. – Choćby z ciekawości. Widzę w tym potencjał na wprowadzenie ciekawego i unikalnego produktu. Jeśli pomysł, który zrealizowaliśmy sprawdzi się i zacznie funkcjonować na rynku, jestem skłonny zmodernizować nasz park maszynowy, aby tego typu prace były w większym stopniu zautomatyzowane.

Premierowa wystawa prac zrealizowanych w konkursie „Projektowanie w kamieniu” odbędzie się podczas targów Kamień-Stone 2010 w Poznaniu, w dniach 10 – 13 listopada, w przygotowanej przez redakcję „Nowego Kamieniarza” i RynkuKamienia.pl Strefie Kamienia w pawilonie 6A. Uroczysta gala konkursu odbędzie się w piątek 12 listopada o godzinie 14.

/zap/

Więcej: Projektowanie w kamieniuZobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-04-09
USD
S: 4,1275
K: 4,2109
CHF
S: 4,2544
K: 4,3404
EUR
S: 4,4911
K: 4,5819