Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Wybraliśmy prace

Wybraliśmy prace

Jury konkursu „Projektowanie w kamieniu” wybrało prace, które zostaną zrealizowane na wystawę podczas poznańskich targów.

Projektowanie w kamieniu zarówno elementów stałych wyposażenia i dekoracji wnętrz, jak i obiektów małej architektury przestrzeni publicznej nie ma w Polsce takich tradycji, jak we Włoszech, Hiszpanii czy Niemczech. Kamień dla wielu projektantów jest materiałem trudnym i wymagającym. W szczególności dotyczy to studentów i młodych projektantów, dla których jest to materiał niemal zupełnie nieznany i rzadko wykorzystywany w projektowaniu. Podobnie jest ze znajomością nowoczesnych metod jego obróbki i montażu.

Pierwsza edycja „Projektowania w kamieniu” była dla uczestników wyjątkowo trudna. Zbyt krótki czas na wykonanie projektów oraz niewystarczająca znajomość cech materiałowych kamienia i technologii obróbki spowodowały, że projekty nie spełniły warunków i kryteriów określonych w założeniach konkursu.
Organizatorzy konkursu oczekiwali projektów, które umożliwiają seryjną lub masową produkcję, a jednocześnie wytwory będą konkurencyjne na runku jako nowe, atrakcyjne formy spełniające podstawowe potrzeby funkcjonalne.

Nadesłane przez uczestników konkursu prace w większości dotyczyły wyposażenia przestrzeni publicznej, natomiast mniej było projektów wyposażenia wnętrz.

Jury konkursu „Projektowanie w kamieniu” wyłoniło do realizacji trzy prace, które charakteryzowały się najwyższym poziomem artystycznym i spełniały kryteria warunków konkursu.

Wybrano następujące projekty:

- Płytkę okładzinową projektu Jarosława Koska z ASP w Łodzi. Autor zaproponował moduł jednego elementu, który przez zmienny układ przy zwielokrotnieniu daje efekt geometrycznego reliefu ściennego. Forma tego elementu umożliwia masową produkcję z szerokiej gamy materiałów kamiennych.

- „Abecadło” Agaty Kokoszki z warszawskiej ASP – za stworzenie nieskomplikowanego, łatwego w produkcji elementu mogącego nieść dowolny, trwały komunikat w przestrzeni publicznej. Projekt spełnia warunki wykorzystania cech twardości materiału kamiennego i możliwości seryjnej produkcji.

- Umywalkę Jarosława Koska za wykorzystanie głazów otoczaków, materiału powszechnie występującego na niemal całym obszarze Polski, który może zostać indywidualnie wybrany przez użytkownika. Projekt charakteryzuje się kontrastem pomiędzy naturalną strukturą kamienia a wypolerowaną niecką wgłębienia umywalki i kształtem wgłębienia wynikającym z technologii obróbki kamienia.

Pozostałe prace zostaną opublikowane w formie rysunków podczas wystawy pokonkursowej w trakcie trwania targów Kamień-Stone w Poznaniu w dniach 10-13 listopada 2010 r.

Wyboru prac do realizacji dokonało jury w składzie:

- Piotr Perepłyś, profesor ASP w Warszawie, przewodniczący Sekcji Architektury Wnętrz Związku Polskich Artystów Plastyków (OWZPAP);

- Peter Becker, wydawca magazynu BusinessStone.com (Berlin);

- Maciej Brzeski, redaktor naczelny „Nowego Kamieniarza”, przedstawiciel organizatora konkursu.
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-04-09
USD
S: 4,1275
K: 4,2109
CHF
S: 4,2544
K: 4,3404
EUR
S: 4,4911
K: 4,5819