Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Strzegomskie Święto Granitu

Strzegomskie Święto Granitu

Międzynarodowe Sympozjum Rzeźby w Granicie Strzegom 2010 zakończone.

W miniony weekend uroczyście odsłonięto rzeźby, które od lipca powstawały w ramach pleneru rzeźbiarskiego. Prace w kilku strzegomskich zakładach kamieniarskich wykonywali wybitni artyści - Zenichi Yokoyama z Japonii, prof. Jerzy Fober z Cieszyna, prof. Andrzej Szarek z Nowego Sącza, prof. Stanisław Cukier z Zakopanego, Andrzej Renes z Warszawy, Ryszard Zarycki z Wrocławia oraz Adam Wyspiański z Bolesławic.

4 września w miejskim Ratuszu uroczyście podsumowano to wydarzenie. - Kamieniarstwo jest najprężniej działającą branżą na terenie Strzegomia. Sympozjum doskonale ją promuje i pokazuje, że z granitu można wykonywać nie tylko chodniki czy kostkę, ale również dzieła artystyczne - mówił burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz. - Dzięki zaangażowaniu Zenona Kiszkiela oraz naszych kamieniarzy taka inicjatywa mogła dojść do skutku.

Rzeźby tworzono w strzegomskim granicie, który był wykorzystywany na cokoły i postumenty, a także z bazaltu i kamieni afrykańskich: zielonej Impali i Belfastu. Kamień i narzędzia ufundowali strzegomscy kamieniarze. Aż czterech artystów gościł na swoim zakładzie Krzysztof Skolak z firmy Granex. Dwóch pracowało na zakładzie Zenona Kiszkiela. Swoją pomoc w realizacji rzeźb zaoferowali także Andrzej Cybuch ze Skametu i Ryszard Goliński z firmy Wekom II.

Jeden z artystów, prof. Stanisław Cukier został wyróżniony Honorowym Krzyżem Sybiraka za stworzenie pomnika Bezimiennej Matki Sybiraczki.

Po prezentacji na strzegomskim Rynku, rzeźby pojadą na dwudziestodniową, poplenerową wystawę do Wrocławia.

Foto: UM Strzegom
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-06-05
USD
S: 3,8903
K: 3,9689
CHF
S: 4,0585
K: 4,1405
EUR
S: 4,3838
K: 4,4724