Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Muszla z Impali i zakochana para w Belfaście

Muszla z Impali i zakochana para w Belfaście

Trwa plener rzeźbiarski w Strzegomiu.
Pod koniec lipca w Strzegomiu rozpoczęło się Międzynarodowe Sympozjum Rzeźby w Granicie. Jest to kontynuacja trzech wcześniejszych edycji plenerów kamieniarskich.

- Plener w Strzegomiu jest ewenementem w polskiej kulturze. Ma duże szanse przerosnąć podobne imprezy organizowane w centrum rzeźby w Orońsku – mówi prof. Andrzej Szarek z Nowego Sącza, który w tym roku po raz pierwszy bierze udział w plenerze. – Spotkanie z bryłą granitu to ogromne wyzwanie, a właśnie tu są warunki, aby to wyzwanie podjąć – dodaje.

kamieniarstwo

Rzeźby powstają w strzegomskim granicie, który wykorzystywany jest na cokoły i postumenty, a także z bazaltu i kamieni afrykańskich: zielonej Impali i Belfastu.

Organizatorami sympozjum jest Fundacja Monolit, powstała na potrzeby organizacji przedsięwzięcia oraz Urząd Miejski w Strzegomiu. Kamień i narzędzia ufundowali strzegomscy kamieniarze. Aż czterech artystów gości na swoim zakładzie Krzysztof Skolak z firmy Granex. Dwóch pracuje na zakładzie Zenona Kiszkiela, inicjatora pleneru rzeźbiarskiego. Swoją pomoc w realizacji rzeźb zaoferowali także Andrzej Cybuch ze Skametu i Ryszard Goliński z firmy Wekom II.

nagrobki

Po raz pierwszy udział w plenerze wziął gość z zagranicy. Zenichi Yokoyama z Japonii uznawany jest za duży autorytet w dziedzinie rzeźby w granicie. Swoje prace wykonywał już w Portugalii, Francji, Holandii, na terenie Niemiec oraz w Azji.

Także dla prof. Jerzego Fobera z Cieszyna oraz prof. Andrzeja Szarka z Nowego Sącza jest to debiut w strzegomskiej imprezie. Po raz kolejny rzeźbią natomiast: prof. Stanisław Cukier z Zakopanego, Andrzej Renes z Warszawy, Ryszard Zarycki z Wrocławia i Adam Wyspiański z Bolesławic.

blaty kuchenne

- W tym roku chcielibyśmy, aby prace wykonane przez uczestników sympozjum mogły dłużej zdobić wrocławski Rynek i promować strzegomskie bogactwo naturalne, jakim jest granit. Mieliśmy sygnały, że zarówno wrocławianom, jak i turystom przyjeżdżającym do stolicy Dolnego Śląska granitowe rzeźby bardzo przypadły do gustu – mówi Adam Wyspiański, komisarz sympozjum.

Rzeźby 3 września zostaną odsłonięte w Strzegomiu, a tydzień później pojadą na 20-dniową poplenerową wystawę na wrocławskim Rynku. Szykuje się również wystawa w Niemczech.

Więcej w najbliższym wydaniu Nowego Kamieniarza.
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2021-07-27
USD
S: 3,8519
K: 3,9297
CHF
S: 4,2008
K: 4,2856
EUR
S: 4,5476
K: 4,6394