Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Projektowanie w kamieniu

Projektowanie w kamieniu

– To niemożliwe, nie dacie rady przygotować tego na listopad – powiedział nam w styczniu jeden z zagranicznych korespondentów. Zabrakło mu polskiej fantazji.

Na targach Kamień-Stone 2010, po raz pierwszy w historii, odbędzie się wystawa projektów w kamieniu przygotowanych przez polskich studentów i wykonanych przez polskich kamieniarzy.

Przez pięć ostatnich miesięcy przejechaliśmy tysiące kilometrów, by najpierw nawiązać kontakty na wydziałach wzornictwa i architektury wnętrz akademii sztuk pięknych, następnie dostarczyć młodym artystom wszelkie informacje i materiały z zakresu podstaw geologii, obróbki kamienia i światowych trendów w projektowaniu w kamieniu, a na koniec zachęcić ich, by zaufali nam i przygotowali projekty, którymi będziemy mogli się wkrótce pochwalić.Dziś już wiemy, że się nam udało.

Otrzymaliśmy blisko 30 projektów świadczących zazwyczaj o nieograniczonej wyobraźni ich autorów. Spośród nich wybraliśmy najlepsze, które zostaną zrealizowane przez naszych partnerów z branży kamieniarskiej. Powstałe prototypy zostaną zaprezentowane po raz pierwszy na listopadowym spotkaniu branży kamieniarskiej w Poznaniu, a następnie na kolejnych imprezach targowych.

Co mamy na myśli, pisząc „najlepsze”? To te, które nie tylko prezentują wysoki poziom artystyczny i są możliwe do wykonania, ale przede wszystkim posiadają potencjał komercyjny, są konkurencyjne wobec rozwiązań oferowanych przez branże rywalizujące na rynku budowlanym z kamieniarstwem, a ich produkcja może odbywać się seryjnie lub nawet masowo. Powyższe kryteria, które decydowały o ocenie poszczególnych prac, są nierozerwalnie związane z ideą, jaka nam przyświecała, gdy rozpoczynaliśmy pracę nad tym projektem.

To, co zmaterializuje się w formie prototypów na targach Kamień-Stone, ma za zadanie przede wszystkim promować kamień naturalny w architekturze, wystroju wnętrz i przestrzeni publicznej. Przełamywać stereotypy na temat tego materiału panujące w naszym kraju – że ciężki, niewdzięczny w utrzymaniu, bardzo kosztowny oraz nadaje się wyłącznie na pomniki, nagrobki i kostkę brukową. W naszym projekcie jest jeszcze druga strona medalu – nie mniej ważna.

Pokazujemy kamień młodym projektantom, którzy już wkrótce aktywnie i na długi czas wkroczą na rynek pracy. W ostatnich miesiącach wielu z nich po raz pierwszy miało okazję przekonać się o bogactwie kolorów, wzorów i rodzajów kamienia. Większość nigdy nie miała okazji zobaczyć, jak wiele można zrobić przy użyciu piły mostowej, nie wspominając o centrach CNC czy waterjetach. Nabyta przez nich wiedza może sprawić, że chętniej sięgną w swojej pracy po kamień naturalny, a znając możliwości techniczne, nie będą się bali odważnych rozwiązań.

Jest jeszcze trzeci wymiar naszego projektu. Chcemy, by tak jak w większości konkurencyjnych branż, narodziła się współpraca pomiędzy projektantami a firmami wykonawczymi – nie tylko na czas realizacji jednorazowych zleceń, ale przede wszystkim w zakresie długoterminowego kształtowania oferty. Takie działania mogą każdej firmie pozwolić świadomie kreować popyt na własne produkty, być zawsze krok przed konkurencją i stanowić wartość dodaną każdego produktu.

Za nami pierwsza część pierwszej edycji „Projektowania w kamieniu”. Gdy w zakładach trwać będą jeszcze prace nad prototypami, my będziemy się już przygotowywać do kolejnej edycji, która rozpocznie się wraz z początkiem nowego roku akademickiego. Każda będzie trwale wpływać na rozwój naszej branży i rynku kamienia naturalnego w Polsce. Zapraszamy do śledzenia na bieżąco informacji o projekcie na stronie RynekKamienia.pl i na łamach „Nowego Kamieniarza”.

/Red./

Więcej: Projektowanie w kamieniuZobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-08-12
USD
S: 3,6938
K: 3,7684
CHF
S: 4,0422
K: 4,1238
EUR
S: 4,3520
K: 4,4400