Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Granit na testach antybakteryjnych

Granit na testach antybakteryjnych

Telewizja KSDK z siedzibą w St. Louis, należąca do koncernu NBC, przeprowadziła testy konsumenckie mające na celu ustalenie stopnia antybakteryjności granitu.

Popularne w krajach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej testy konsumenckie mają za zadanie niezależne zbadanie wiarygodności producentów i sprawdzenie cech i jakości materiałów i produktów używanych w gospodarstwach domowych. Przeprowadzane są na zlecenie organizacji konsumenckich i prasy przez instytuty badawcze. Testy przeprowadzone przez NBC poprzedzone zostały pogłoskami o wysokiej liczbie bakterii żyjących na blatach granitowych i trudnościach w ich usuwaniu.

Reporterzy stacji, przy użyciu sterylnych zestawów, pobrali próbki z blatu zamontowanego przed sześcioma laty, który nigdy nie był woskowany, z miejsc w których mogą gromadzić się bakterie, drożdże i pleśnie. Próbki przekazano do Microbe Inotech – certyfikowanego laboratorium z siedzibą w St. Louis. Wyniki były zaskakujące – na próbkach znaleziono zaledwie jedną niewielką kolonię bakterii i znikome ślady drożdży i pleśni.


       REKLAMA


Dodatkowo przeprowadzono testy mające na celu ustalenie trudności czyszczenia blatów z granitu, stali nierdzewnej, konglomeratu, drewna i laminatów plastikowych. W przypadku użycia wody liczbę bakterii na granicie redukowano w stosunku 36 000 : 1, drugie miejsce zajęła stal nierdzewna (4000 : 1), ostatnie – laminaty (285 : 1). Przy czyszczeniu za pomocą octu najłatwiej usuwano bakterie z blatów ze stali (230 mln : 1), granitu (80 mln : 1), laminatów (500 tys. : 1), najtrudniej z drewna (2000 : 1). Specjaliści z Microbe Inotech w swoim raporcie uznali, że przy normalnym czyszczeniu blatu granitowego możliwe jest usunięcie praktycznie wszystkich bakterii. Jako materiał, z którego najłatwiej usunąć mikroby uznali stal nierdzewną, drugie miejsce przypadło granitowi.

To już nie pierwsze tego typu testy mające na celu sprawdzenie właściwości użytkowych kamienia. Poprzednie dotyczyły m.in. rzekomej radioaktywności granitu.

/KSDK, zap/


Tagi:

Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-06-05
USD
S: 3,8903
K: 3,9689
CHF
S: 4,0585
K: 4,1405
EUR
S: 4,3838
K: 4,4724