Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Granitowy blok w kwaterze smoleńskiej

Granitowy blok w kwaterze smoleńskiej

Wiemy już jak będzie wyglądać projekt pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy w Smoleńsku.

Granitowa, czarno-biała kompozycja stanie na Wojskowych Powązkach. Jej głównym motywem jest złamany na dwie części blok granitu. Każda część ma mieć po 12 m długości, lekko unosić ku sobie, a końcami zapadać w ziemię. Przy patrzeniu wzdłuż, strzaskane bryły mogą kojarzyć się z rozbitym samolotem na pasie do lądowania. Autorem projektu jest Marek Moderau.

Dramatyzm monumentu podkreśla kontrast pomiędzy białym kolorem bryły i ciemną barwą kamiennej nawierzchni, ułożonej w całej kwaterze. Rzeźbiarska kompozycja jest dobrze widoczna z każdej strony: zarówno z głównej alei, jak i alei Profesorskiej.

kamieniarstwo

Nagrobki ofiar tragedii, przykryte kamiennymi ciemnymi płytami będą miały jednorodny charakter. Na każdym nagrobku umocowany zostanie fragment bloku białego kamienia - jako cząstka rozbitej bryły, stanowiącej główny element kompozycyjny

Jedna z brył nadwieszona jest nad mogiłą, w niej pochowane są spopielone szczątki ofiar katastrofy. Na ścianach bryły, które powstały w wyniku przełamania, umieszczone zostaną wypukłe litery napisu informującego o upamiętnieniu oraz wklęsłe z listą wszystkich ofiar.

W najbliższych dniach władze miasta zdecydują, kto zrealizuje to przedsięwzięcie. Jeszcze przed wakacjami zostanie zamówiony kamień. Pomnik ma być gotowy w tym roku. Koszt jego realizacji szacowany jest na ok. 2 mln zł.
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2019-11-13
USD
S: 3,8432
K: 3,9208
CHF
S: 3,8635
K: 3,9415
EUR
S: 4,2330
K: 4,3186