Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Jak wybrać kamień naturalny?

Jak wybrać kamień naturalny?

Kilka wskazówek jak wybrać kamień, by nie tylko cieszył nasze oczy w sklepie, ale naprawdę pasował do urządzanego wnętrza

Wydawałoby się, że wybór kamienia należy rozpocząć od ustalenia jego koloru. Tymczasem kamień to nie tylko kolorowa ozdoba o interesującej nazwie, ma on też swoje konkretne właściwości i wynikające z nich przeznaczenie. Najlepiej więc udać się do salonu kamienia i porozmawiać ze specjalistą. Najbardziej uniwersalne są granity – radzi Marta Jakubiak doradca klienta w firmie Stone Connection Polska.


fot.: Biurko: Onyks Passion Red, drewno


To najtwardsze kamienie, które doskonale sprawdzają się na wszystkich powierzchniach, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Równie popularne są marmury, jednak te ze względu na swoje właściwości fizyko-chemiczne lepiej sprawdzą się we wnętrzach. Trawertyny polecane są raczej do łazienek i sypialni. Mają delikatniejszą strukturę, więc doskonale sprawdzą się jako okładziny ścian, kominków lub elementy dekoracyjne. Podobnie jest z onyksami, które dzięki swej przezroczystości dodatkowo pozwalają na tworzenie zjawiskowych dekoracji wykorzystujących podświetlenia.


Jeśli jednak któryś kamień spodobał nam się szczególnie, zawsze możemy sprawdzić jego parametry fizyko-techniczne i z nich, wspólnie ze sprzedawcą, wywnioskować czy będzie pasował do naszego projektu – podpowiada Jakubiak.


Dobierz do siebie


Teraz dopiero możemy pomyśleć o kolorze. Znowu jednak lepiej dobierać kamień do konkretnego wnętrza. Jeśli wiemy z jakimi materiałami będzie sąsiadował i jaka gama kolorystyczna będzie mu towarzyszyć, łatwiej będzie go wyeksponować lub stworzyć z niego naturalne otoczenie dla innych dekoracji. Dobrze jest również przed ostateczną decyzją zaplanować oświetlenie i później w podobnym świetle obejrzeć wybrany materiał, gdyż kamień ma niejednolitą barwę, której nasycenie lub ton może różnie wybrzmiewać w określonym oświetleniu.


Gdy już wybierzemy rodzaj i kolor kamienia, warto jeszcze przez moment dokładnie mu się przyjrzeć i wybrać sposób przygotowania jego powierzchni. Kamień naturalny pozyskiwany jest w wielkich blokach. Z kolei bloki cięte są na płyty (slaby) o grubości od 2, 3 cm do nawet 10 cm. Surowe płyty poddawane są obróbce technicznej. Możemy zamówić kamień w wykończeniu polerowanym, wtedy jego powierzchnia będzie błyszcząca, a barwa najbardziej intensywna. Faktura polerowana to także lepsze zabezpieczenie ułatwiające utrzymanie kamienia w czystości. Satynowa obróbka lub piaskowanie ociepli wizualnie powierzchnię kamienia i nada mu stonowany, zazwyczaj nieco jaśniejszy odcień. Szczotkowanie pozwoli uzyskać miękką barwę i wydobyć naturalną fakturę. W zależności od naszego życzenia kamień może zmienić swoje oblicze i idealnie wkomponować się w klimat danego pomieszczenia.


Nero Impala, polerowana
Nero Impala, piaskowana

Dzieło natury


Kupując kamień naturalny , musimy wiedzieć, iż każda płyta jest unikalna. Wybierzmy zatem tę partię materiału, która najbardziej oczaruje nas swym wyjątkowym

rysunkiem.


Wybór konkretnych płyt to sprawa bardzo indywidualna, kamień potrafi zachwycać na wiele sposobów, wszystko zależy od tego na co jesteśmy wrażliwi – podkreśla Marta Jakubiak. – Jeśli chcemy stworzyć jednolitą kompozycję poprośmy o płyty z kolejnymi numerami, slaby cięte z jednego bloku będą miały najbardziej zbliżoną do siebie kolorystykę i rysunek. Jeśli jednak zależy nam na unikatowości i lubimy różnorodność, warto wybrać płyty o charakterystycznych obrazach, każdą z osobna. Czasami niewielka smuga, nagromadzenie plamek lub żyłek okazuje się być najbardziej dekoracyjnym elementem. Skoro kamień to dzieło natury, musimy mieć świadomość, iż będzie on nadal zmieniał się i „żył” nawet po położeniu na posadzce czy ścianach.Fascynujące – dodaje Jakubiak – jak marmury i trawertyny na budynkach w południowej Europy dumnie odzwierciedlają historię setek lat naszej cywilizacji.


fot.: Blat kuchenny: granit Nero Impala

Zawsze na wymiar


Kolejna decyzja powinna dotyczyć dostosowania wybranych przez nas płyt do realizowanego projektu. Możemy zlecić pocięcie slabów na tradycyjne płytki o określonych regularnych wymiarach lub wycinać duże jednolite elementy dostosowane do powierzchni, na której będą układane.

Jeśli z płyt tworzymy duże tafle, warto przyciąć je tak, by ograniczyć do minimum ilość spoin i zachować spójny rysunek kamienia – podpowiada Jakubiak.


W końcu zostaje już tylko montaż i impregnacja (bardzo ważna), jednak te działania polecamy zostawić kamieniarzom i rzemieślnikom. Jeśli wybierając kamień poradziliśmy się specjalistów, zwróciliśmy uwagę na różnorodność jego form i rodzajów, unikatowość poszczególnych płyt, sposób obróbki powierzchni oraz walory użytkowe, możemy być pewni, że uzyskamy zachwycający efekt.Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-05-31
USD
S: 3,9791
K: 4,0595
CHF
S: 4,1100
K: 4,1930
EUR
S: 4,3925
K: 4,4813