Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Meandry kolorów - dobór kamienia pod kątem barwy

Meandry kolorów - dobór kamienia pod kątem barwy

Któż z Państwa lubi fizykę? Nauka o przyrodzie w najszerszym tego słowa znaczeniu. Gdyby wrócić pamięcią do lat szkolnych, zapewne niejednej osobie grymas pojawiłby się na twarzy. Tymczasem fizyka jest pasjonująca, a na pewno wówczas gdy dostrzeżemy ją w codziennym życiu.

Liczne teorie, które na pamięć znać każdy musiał, obliczenia na dziwnych wzorach, których nie do końca się rozumiało i doświadczenia, które większość osób ciekawiły, rozwiewając wątpliwości.

Gdy pewnego dnia w naszych rękach znalazło się oszlifowane szkiełko, nie tylko zrozumieliśmy, czym jest widmo, lecz jak dla samego Newtona: „była to zrazu bardzo przyjemna rozrywka – oglądać wytworzone przez pryzmat żywe i soczyste barwy”.

Dopiero pryzmat, dzięki któremu światło białe uległo rozproszeniu, pozwolił na przybliżenie zjawiska od wieków znanego pod postacią tęczy. Piękno tego zjawiska zostało odkryte, choć nadal nie do końca. Dzięki doświadczeniom niezliczone barwy świata po latach znalazły wytłumaczenie. Czym naprawdę jest barwa - potocznie kolor - i jak ją odbierać? Jednoznacznej, krótkiej odpowiedzi nie można udzielić.

Wrażenie psychofizjologiczne, jakim jest barwa, powstaje w części mózgu po odebraniu przez siatkówkę oka i przetworzeniu światła przez kilka milionów receptorów barwoczułych. Widmo optyczne powstające po rozszczepieniu światła białego składa się z siedmiu barw:

czerwonej (780-620 nm), pomarańczowej (620-585 nm), żółtej (585-575 nm), zielonej (575-500 nm), niebieskiej (500-445 nm), indygo – ciemnoniebieskiej (445-425 nm), fioletu (425-380 nm). Pozostałe barwy powstają przez zmianę natężenia i proporcji fal.

kamieniarstwo


Czynniki, które wpływają na odbiór barwy, to głównie skład widmowy promieniowania świetlnego – fale, ilość energii świetlnej –oraz to, o czym często zapominamy, czyli obecność innych barw w polu widzenia – indukcja przestrzenna. Barwa zależy także od naszego zdrowia, samopoczucia czy też nastroju i doświadczeń. Należy więc dodać, że barwa jest wrażeniem subiektywnym. Pamiętajmy również, że jak wszystko, co materialne, kamień odbija światło bądź pochłania je, dlatego jego barwa jest zależna również od struktury i faktury.

nagrobki

Aby dokładnie poznać zagadnienie barwy i wykorzystywać ją w sposób właściwy w pracy z kamieniem czy też we wnętrzu, należy być po trosze fizykiem, biologiem i psychologiem. Na szczęście pomocna jest nasza intuicja.

Właściwie dobrana barwa np. farby znajdującej się na ścianie może poprzez oddziaływanie na barwę danego kamienia podkreślić, zmienić jego odcień, jasność (kontrast/jaskrawość) czy też nasycenie. Dlaczego tak się dzieje? Należy tu wyjaśnić pojęcie indukcji przestrzennej. W siatkówce ludzkiego oka są trzy rodzaje czopków służących jako analizatory światła (oddzielnie dany czopek wywołuje wrażenie jednej barwy – czerwonej, zielonej bądź niebieskiej, wspólne wrażenie trzech czopków nazywamy barwą wypadkową). Czopki łączą się ze sobą przez komórki poprzeczne; wzajemne impulsy i pobudzenia powodują indukcję przestrzenną, która bezpośrednio wpływa na wrażenie barwy. Wykorzystując tę wiedzę, możemy tworzyć miliony wrażeń barwnych – barw, które trudno będzie nazwać. Dzięki takiemu zabiegowi żyły znajdujące się w kamieniu, przerosty o innej barwie aniżeli tło, można wydobyć na pierwszy plan bądź odwrotnie, a także podkreślić całą płytę.

blaty kuchenne

Niestety, nie da się jednoznacznie opisać, jaki kamień z jaką barwą w parze najlepiej będzie wyglądał. Nie ma dwóch takich samych kamieni, a jedna barwa może mieć różne oblicza zależnie od światła. Będzie to zawsze subiektywna ocena. Dlatego też należy pamiętać o trzech cechach barwy – odcieniu, nasyceniu i jasności, które możemy zmieniać za pomocą barw o innych wartościach oraz symboliki kolorów.


REKLAMABarwa działa na naszą podświadomość, wynika to z bezpośredniego kojarzenia z daną sytuacją - czarna rozpacz, przedmiotem, owocem - cytrynowa żółć, osobą oraz emocjami nam towarzyszącymi - patrzeć przez różowe okulary etc. Lekceważąc potęgę barwy, jesteśmy nieświadomi wpływu, jaki na nas wywiera. Najlepszym przykładem są restauracje typu fast food czy też wszelakiego rodzaju biura obsługi klienta, gdzie każdy element jest dokładnie przemyślany, a barwa odpowiednio dobrana. Zakorzenione w naszej kulturze barwy, do których przypisywane są odpowiednie symbole, od lat niezmiennie wykorzystywane są do manipulowania człowiekiem, łagodniej mówiąc oddziaływania na psychikę człowieka w różnych celach. Absurdalne byłoby twierdzenie, że tak nie jest. Zapewne każdy z nas ma swe ulubione barwy, w których towarzystwie czuje się lepiej, bądź takie, które drażnią, wzbudzają w nas niemiłe uczucia, a to już jest mały dowód, że za ich pomocą można wywierać na nas wpływ.

Dobierając barwę kamienia, należy brać pod uwagę sugestie klienta, a także dowiedzieć się czegoś o nim samym oraz o miejscu, w którym kamień będzie się znajdował. Ułatwi to nam dobór odpowiedniego materiału.

kamieniarstwo

Biała barwa od pokoleń oznacza wiarę, czystość oraz niewinność, a także spokój, wieczność i lekkość. Kojarzyć się może nam także z chłodem oraz niezależnością, idealna barwa dla miejsca pracy umysłowej, w jej towarzystwie łatwiej złapać oddech.

nagrobki

W towarzystwie barwy czerwonej zawsze mamy więcej energii, jesteśmy niespokojni, serce bije mocniej, kolor miłości, wzbudza namiętność. Może także kojarzyć nam się z krwią, wojną i agresją. Warto więc kamieni o barwie czerwonej używać w miejscach, które mają pobudzać w bardziej agresywny sposób.

kamieniarstwo

Czarny kojarzyć się nam może ze śmiercią, żałobą, negacją czy też rezygnacją oraz tęsknotą za miłością. Niemniej jednak jest to także barwa powagi i dostojeństwa oraz koncentrowania się na sobie. Najbardziej znanym miejscem wykładanym czarnym kamieniem jest salon kąpielowy. Od kilku lat odważniej używamy we wnętrzach barwy czarnej, odbiegając od kanonów tradycyjnej symboliki religijnej.

blaty kuchenne

Brązowa to barwa ziemi, naturalna i ciepła, kojarzona zazwyczaj z osobami dojrzałymi. Dzięki niej odczuwamy stabilizację, poczucie bezpieczeństwa i spokój. Barwa perfekcjonistów. Idealna do miejsc mających na celu wyciszenie i ucieczkę od życia codziennego, np. niewielkich lokali gastronomicznych czy też zacisznych miejsc prywatnych.


Jasne odcienie brązu, jak beż czy też piaskowy, poprzez trendy w minionych latach stały się bardzo popularne, są barwami uniwersalnymi, klasycznymi. Wynika to z kojarzenia tych odcieni z naturą i lekkością. Mogą się nam kojarzyć ze swobodą i wolnością, a także wzmagają pewność siebie czy też zaufanie.

nagrobki

Barwa szara uspokaja, wprowadza nas w bardziej tajemniczy świat. Można powiedzieć, że jest to neutralna barwa osób bardziej nieśmiałych, która nie oddziałuje w sposób agresywny. Idealna do miejsc publicznych czy też wnętrz pracy.

kamieniarstwo

Różowy jest kolorem wrażliwości, delikatności oraz przyjaźni. Jest to barwa lat dziecięcych. Od lat kojarzony jest z dziewczęcością, czułością, subtelnością oraz ukojeniem. Mężczyźni stronią od tej barwy. Współgra z barwą szarą.

kamieniarstwo

Pomarańczowy - barwa żywotności, spontaniczności oraz pozytywnego nastawienia. Ciepła, pełna energii i szczęścia. Kojarzona z owocami, zachodem słońca i latem. Idealna do wnętrz mających na celu wzbudzać radość i poczucie euforii.

nagrobki

Żółty oznacza moc podtrzymywania życia, sławę i ciepło. Symbolizuje także potrzebę kontaktu z innymi osobami oraz lęk i zazdrość. Jest to barwa działania, dążenia do celu i władzy. Ze względu na pobudzanie systemu nerwowego do wysiłku jest idealną do wnętrz, gdzie pośpiech nie jest obcy.

blaty kuchenne

Granat, czyli barwa zasad i dyscypliny, pomaga w pracy. Kojarzona z mistycyzmem, tęsknotą, wprowadzająca w melancholię. Kamieni o tym zabarwieniu warto używać we wnętrzach biurowych czy też publicznych, gdzie priorytetem jest odpowiedzialność za dokonywane wybory. Idealnie współgra z zielenią czy też jaśniejszymi odcieniami brązów.

kamieniarstwo

Zielony to od dawna symbol nadziei, młodości czy też nawet raju w krajach muzułmańskich. Jest barwą natury budzącej się do życia, która pomaga nam uspokoić wewnętrzny chaos czy też złagodzić dolegliwości związane z narządem wzroku. Używając kamieni o zielonej barwie, pomożemy odzyskać spokój oraz zwalczyć poczucie strachu.


Używając odpowiednich zestawień barw kamieni w mozaikach, dekorze czy też posadzkach etc. jesteśmy w stanie stworzyć ciekawy plastycznie oraz przemawiający do nas element wnętrza. Zachęcam serdecznie do zgłębienia tematu psychofizjologii oraz częstszej analizy otaczających nas barw.


Katarzyna Bereda

Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-05-31
USD
S: 3,9791
K: 4,0595
CHF
S: 4,1100
K: 4,1930
EUR
S: 4,3925
K: 4,4813