Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Sztuka targowego designu

Sztuka targowego designu

Best Communicator Award

Projektowanie stoisk targowych podniesione do rangi sztuki architektonicznej? Obserwując włoskie targi Marmomacc, nie mam wątpliwości, że od kilku lat są scenografią do prezentacji designu kamieniarskiego w najlepszym wydaniu. Organizatorzy targów postanowili ten trend ukierunkować, zaakcentować jego znaczenie i nagrodzić twórców. Stąd pomysł na wprowadzenie konkursu Best Communicator Award. Nagrodę ustanowiono pięć lat temu dla wystawców, którzy potrafią zakomunikować potencjał kamienia naturalnego.

Ekspozycja targowa to idealna przestrzeń do zaprezentowania tożsamości przedsiębiorstwa i odkrycia nowych możliwości zastosowania materiału kamiennego. Jest także impulsem stymulującym zaangażowanie architektów i projektantów w tworzenie ekspozycji koncepcyjnych, zaskakujących, finezyjnych. Wielu z artystów biorących udział w konkursie to nazwiska doskonale znane w świecie designu. Wystarczy wspomnieć o Patricii Urquioli, Raffaellu Galiotto czy Kjetilu Thorsenie z biura Snøhetta.

Wysmakowany design to nie wszystko. Idea konkursu ma także drugie dno. Promuje takie modele produkcyjne, które funkcjonują w poszanowaniu lokalnych społeczności i środowiska naturalnego. W tym roku nagroda została sformułowana wokół kategorii, które miały zwrócić uwagę na pewne kryteria aktywności wystawienniczej: spójność ze specyfiką materiału, ideę zrównoważonego rozwoju, wyrazistość projektu, a także aspekty technologiczne i gospodarcze.
Selekcji projektów i wyboru laureatów dokonało jury konkursowe w składzie: Livio Salvadori, architekt i wydawca magazynu „Casabella” pełniący funkcję przewodniczącego jury, Mauro Albano, brand manager targów Marmomacc, Luisa Bocchietto, architektka i projektantka, prezeska ADI - włoskiego Stowarzyszenia Wzornictwa Przemysłowego, Aurelio Magistà, profesor Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie i dziennikarz „La Repubblica”, Enrico Morteo, historyk i krytyk wzornictwa, kurator Gold Compass Historic Collection. Jurorzy przyznali pięć nagród i trzy wyróżnienia specjalne.Citco z projektem autorstwa Ferruccio Laviani.

Jurorzy byli pod wrażeniem umiejętności zarządzania spotkaniem światła i kamienia, zinterpretowanego we wszystkich trzech wymiarach, generującego niezwykłe i spektakularne efekty. Pokonując tradycyjną więź pomiędzy funkcją dekoracyjną i użytkową, projekt zyskał dodatkową wartość.Cooperativa OperaiCavatori del Botticino z projektem autorstwa Iwana Tognazzi ze studia Associati Associati.

Nagrodę przyznano za komunikacyjną siłę projektu, który jednocześnie ukrywa i objawia istotę ekspozycji. Używając niewielu elementów, zwrócono uwagę na jeden materiał, który może być interpretowany jako metaforyczna wizytówka w formie przydatnych próbek kamienia.
Franchi Umberto Marmi z własnym projektem powstałym we współpracy z architektem Michelem Cazzani.

Projektantów nagrodzono za ciągłość badań w tworzeniu designu zarówno w skali miejskiej, jak również do użytku domowego. Wielkość poszczególnych elementów, szczegóły powierzchni, zredukowana rozpiętość barw otworzyły nieoczekiwaną ilość efektów przestrzennych i rozwiązań.
Henraux z projektem autorstwa Craiga Copelanda.

Jury przyznało nagrodę z jednej strony za niesamowitą wirtuozerię w przetworzeniu kamienia wyrażoną przez pełnowymiarową rzeźbę, z drugiej strony za konsekwencję pionowego ustawienia jej elementów, dzięki któremu materiały wydają się być od siebie odseparowane.
Lithos Design z projektem autorstwa Raffaello Galiotto.

Nagrodę przyznano za fundamentalny charakter i spójność projektu, z którym zagrano jednym modułem kamiennym. Jego powtarzalność w różnych konfiguracjach podkreśla techniczno-produkcyjne i architektoniczne właściwości zastosowanego kamienia.


Specjalne wyróżnienia

Jurorzy postanowili także wyróżnić: firmę Budri z Patricią Urquiolą i Pibamarmi z Snøhettą – laureatów nagrody w 2010 roku, a także wystawę „Światło i materia” stworzoną przez Raffaello Galiotto dla firmy Solubema. W uzasadnieniu swojej decyzji argumentowali: „z różnych powodów te trzy wystawy prezentują doskonałość w zakresie poszukiwań i designu. Fantazja i dyscyplina, badania i historia, tradycja i innowacja – trzy niezwykle sugestywne metody i doskonały materiał do przemyśleń nad możliwościami kamienia naturalnego”.

Agnieszka Chmielińska
Foto. Alberto Parise
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-09-21
USD
S: 3,7291
K: 3,8045
CHF
S: 4,0940
K: 4,1768
EUR
S: 4,4123
K: 4,5015