Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Marka Werony

Marka Werony

Krótki informator Marmomacc 2011

Wcześniej niż w ostatnich latach, już w środę 21 września, startują najważniejsze targi branży kamieniarskiej na świecie – Marmomacc w Weronie. Organizatorzy liczą, że widoczne ożywienie w handlu kamieniem przełoży się na wyższą frekwencję wśród zwiedzających. Jak co roku czeka na nich blisko 1500 wystawców.

Marmomacc z roku na rok staje się imprezą coraz bardziej międzynarodową. W ubiegłym roku pojawiło się na nich 828 wystawców spoza Włoch, czyli o 12,5 proc. więcej, niż w 2009 roku. Na ogólną liczbę 1530 prezentujących się firm stanowili oni już 54 proc. Rośnie również liczba zwiedzających z zagranicy. Wśród 56 tys. targowych gości 48,5 proc. stanowili przyjezdni ze 132 krajów na całym świecie. Dużym zainteresowaniem Marmomacc cieszył się wśród kamieniarzy niemieckich, których przybyło na targi blisko 20 proc. więcej, niż przed rokiem.

W tym roku organizatorzy liczą na podtrzymanie trendu wzrostowego. Dane z włoskiego sektora kamienia naturalnego mogą napawać optymizmem. W pierwszym kwartale 2011 r. wartość włoskiego eksportu kamienia wzrosła o 8,1 proc., do 468,3 mln euro, a importu - o 7 proc., do 137 mln euro. Co ciekawe, największy wzrost wartości eksportu obrobionych i wstępnie obrobionych materiałów kamiennych został odnotowany na rynkach bliskowschodnim (16,2 proc.) i wschodnioeuropejskim (15,7 proc.).

Zwiedzający z całego świata mogą spodziewać się licznych atrakcji okołotargowych. Tradycyjnie duży nacisk położono na zaprezentowanie najnowszych koncepcji zastosowania kamienia w architekturze, projektowaniu wnętrz i przestrzeni publicznej. Po raz dwunasty podczas targów wręczone zostaną nagrody International Stone Architecture Award. Przed dwoma lata jedną z nagród otrzymał gmach opery w Oslo, opisywany w numerze 40 „NK”. Tematem głównym konferencji architektonicznych odbywających się w pawilonie 7b będą w tym roku rekonstrukcje budynków z wykorzystaniem kamienia naturalnego na przykładzie prac wykonanych w Aquili po tragicznym trzęsieniu ziemi w kwietniu 2009 r.

Tegoroczna edycja inspirującego projektu Marmomacc Meets Design odbędzie się pod hasłem „Mutant Spirit”, wezmą w niej udział m.in. firmy Budri, Citco, Grassi Pietre, Lithos Design, Margraf, Pibamarmi i Testi Fratelli. Interesująco zapowiadają się też kolekcje wystawy projektów Raffaella Galiotto „Światło i materiał” dla firmy Solubema i Paola Uliana „Marmur w klasycyzmie i modernizmie” dla Le Fablier. (ZAP)

Marmomacc, Werona, 21 – 24 września godz. 9.30 – 18.00

Uwaga: na części ulic otaczających centrum targowe w Weronie wprowadzono strefę płatnego parkowania obowiązującą w godzinach 8.00-19.00. Organizatorzy ostrzegają, że służby miejskie będą natychmiast usuwać samochody bez ważnego kuponu na parkowanie.
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-09-21
USD
S: 3,7291
K: 3,8045
CHF
S: 4,0940
K: 4,1768
EUR
S: 4,4123
K: 4,5015