Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serwis


Czy posadzkę z kamienia naturalnego można montować bez fug?

Czy posadzkę z kamienia naturalnego można montować bez fug?

Porady ekspertów.

Istnieje taka technologia, dość popularna w południowych krajach Europy (Włochy, Grecja) i stosowana przy układaniu posadzek z wapienia lub marmuru, jednak sporadycznie stosowana w Polsce.

Układa się na posadzce płyty wapienne lub marmurowe tzw. "po pile", czyli bez wstępnej obróbki powierzchni - czasem są zgrubnie szlifowane - a cały proces polerowania prowadzi się na ułożonej już posadzce. Wtedy faktycznie posadzka jest bez fugowa.

Natomiast przy układaniu posadzki z gotowych, polerowanych płyt kamiennych, ułożenie płyt w sposób "na styk", czyli bez fug jest praktycznie niemożliwy do wykonania w estetyczny sposób. Wynika to z tolerancji normowej wykonania płyt posadzkowych. Zawsze będą minimalne szparki. A jeśli mają one wymiar do 1 mm, to nie sposób je zafugować. Efekt estetyczny takiej posadzki będzie odwrotny do zamierzonego. Przyjmuje się, że w obiektach ekskluzywnych, gdzie wymagana jest bardzo wysoka jakość i staranność wykonania, fuga przy posadzkach z kamienia naturalnego powinna mieć 2 mm.

Sławomir Mazurek

Studio JASA, Wrocław
współautor książki "Wykorzystać Kamień"
www.WykorzystacKamien.pl

foto: Santa Margherita
Zobacz również:


Komentarze:


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Dodaj komentarz na Facebooku

2020-05-31
USD
S: 3,9791
K: 4,0595
CHF
S: 4,1100
K: 4,1930
EUR
S: 4,3925
K: 4,4813