Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Artykuły i Analizy

NK45_Kunow.pdf Piaskowce kunowskie i dolskie
Niniejsza minimonografia dotyczy kilku kamieniołomów piaskowca położonych na niewielkim obszarze odcinka rzeki Kamiennej i jej dopływu Świśliny. Są to: Nietulisko, Nietulisko Małe, Kunów i Doły Biskupie.
116 KB | Pokaż
nk44_tumlinskie.pdf Piaskowce tumlińskie
W północno-zachodnim obrzeżeniu Gór Świętokrzyskich występują triasowe utwory pstrego piaskowca. Ich częścią jest jednostka wydzielona jako warstwy z Tumlina. Są to przede wszystkim czerwone i czerwonobrunatne piaskowce o dobrze obtoczonym ziarnie.
163 KB | Pokaż
nk43_szczytna.pdf Piaskowiec ze Szczytnej Śląskiej
W zachodniej części malowniczej Kotliny Kłodzkiej, tzw. Obniżenia Dusznickiego znajduje się niewielka miejscowość Szczytna Śląska (przed rokiem 1945 – Rückers), znana m.in. dzięki hucie szkła i ...doskonałemu piaskowcowi.
152 KB | Pokaż
nk42_dlugopole.pdf Piaskowiec Długopole
W górnej części wschodniego zbocza doliny Nysy Kłodzkiej oraz w wielu miejscach wokół Bystrzycy Kłodzkiej odsłaniają się kredowe, górnoturońskie piaskowce. Kamieniołom w Długopolu Górnym pojawia się już na XVI-wiecznych mapach.
81 KB | Pokaż
piaskowiec-radkow-nk41.pdf Piaskowiec z Radkowa
Złoże w Radkowie u podnóża masywu Szczelińca w Górach Stołowych jest jednym z najwcześniej eksploatowanych na terenie Polski.
101 KB | Pokaż
piaskowce-noworudzkie-nk40.pdf Czerwone piaskowce noworudzkie
Pod tą nazwą znany jest permski zwięzły piaskowiec budowlany, występujący w depresji śródsudeckiej. Około 270 milionów lat temu w kilku cyklach sedymentacyjnych osadzały się serie utworów ilastych, piaszczystych i zlepieńcowatych. Należą one do piętra czerwonego spągowca (trias), nazwanego tak ze względu na charakterystyczny kolor osadów łączony z warunkami klimatu pustynnego.
115 KB | Pokaż
dolomit-libiaz-nk39.pdf Dolomit z Libiąża
Szeroko rozprzestrzenione wychodnie triasowych dolomitów zajmują obszar położony na północny zachód od Krakowa, tworząc ciągnący się na długości ponad 100 km pas szerokości ok. 15 km od Krapkowic przez Tarnowskie Góry do Olkusza i Chrzanowa. Najbardziej znanym miejscem pozyskiwania dolomitów diploporowych w materiale blocznym był i jest Libiąż koło Chrzanowa.
84 KB | Pokaż
zygmuntowka-nk38.pdf Zygmuntówka
Najważniejszym i najbardziej znanym miejscem eksploatacji „zygmuntówki” jest malowniczo położony kamieniołom „Jerzmaniec” na południowych stokach Czerwonej Góry (326 m n.p.m.), leżącej na północ od Chęcin przy drodze E7 Kraków - Kielce. W niedalekim sąsiedztwie – na wzgórzu Malik odkryto w 1963 roku jaskinię Raj.
105 KB | Pokaż
raciszyn-nk37.pdf Trawertyn z Działoszyna
Trawertyny działoszyńskie ze złoża „Zalesiaki” zaczęto eksploatować już w roku 1941 w czasie II wojny światowej. Stało się to dlatego, że architekci z otoczenia Hitlera, a zwłaszcza sądzony w Norymberdze Albert Speer – lansowali ten kamień i szeroko go stosowali.
90 KB | Pokaż
slawniowice-nk36.pdf Sławniowice
Marmury sławniowickie znajdują szerokie zastosowanie jako kamień dekoracyjny we wszystkich obszarach zastosowań w budownictwie i rzeźbie. Towarzyszą im dolomity o złocistej barwie.
80 KB | Pokaż
szydlowiec-nk35.pdf Piaskowiec Szydłowiecki
Piaskowce szydłowieckie stanowią najpospolitszą odmianę piaskowców jurajskich w Polsce. Nieczynny i zalany wodą kamieniołom "Podkowiński" wpisano na listę zabytków kultury materialnej, gdyż zachowało się wiele śladów dawnych technik wydobycia.
88 KB | Pokaż
debnik-nk34.pdf Wapień Dębnik
Jest to jeden z tych najważniejszych polskich kamieni, wokół których toczyła się historia naszego kraju. Nie bez wpływu kontrreformacyjnej mody na kolor czarny – marmur dębnicki rozpowszechnił się szybko w elitarnym kręgu sztuki sakralnej i dworskiej.
99 KB | Pokaż
bolechowice-nk33.pdf Wapień Bolechowice
Od roku 1876, czyli od założenia Przedsiębiorstwa Kopalń Marmurów Kieleckich kamieniołom środkowodewońskiego wapienia z Bolechowic jest eksploatowany prawie nieustannie do dziś.
84 KB | Pokaż
morawica-nk32.pdf Wapień z Morawicy
Złoże wapieni jurajskich na obrzeżu Gór Świętokrzyskich zostało po raz pierwszy udostępnione do eksploatacji w okresie staszicowskim. Miało to miejsce na terenie folwarku Jastrzębiec, którego właścicielami byli Dębscy. Kamieniołom jest czynny do dzisiaj, a wapień ten (niesłusznie nazywany czasem marmurem) jest znany pod katalogową nazwą „Morawica”.
74 KB | Pokaż
pinczak-nk31.pdf Wapień Pińczowski
Do najbardziej znanych miejsc eksploatacji wapienia należą okolice Pińczowa. Niezwykła jest niemal ciągła tradycja wydobycia, począwszy od dynastii Piastów, po dzień dzisiejszy.
89 KB | Pokaż
serpentynit-nk30.pdf Serpentynit
Masyw Ślęży jest największym rejonem występowania skał serpentynitowych w Polsce i jednym z największych w Europie. W ostatnich latach łamany serpentynit jest chętnie kupowany do upiększania ogrodów czy parków.
93 KB | Pokaż
biala-marianna-nk29.pdf Biała Marianna
Nazwa "Biała Marianna" pochodzi od Marianny z dynastii Orańskiej (1810-1873), królewny holenderskiej, żony królewicza pruskiego Albrechta von Hohenzollerna. Na jej zlecenie w roku 1836 rozpoczęto budowę zamku w Kamieńcu Ząbkowickim, na potrzeby którego założono na stoku góry Krzyżnik koło Stronia Śląskiego kamieniołom marmuru.
83 KB | Pokaż
2020-05-31
USD
S: 3,9791
K: 4,0595
CHF
S: 4,1100
K: 4,1930
EUR
S: 4,3925
K: 4,4813